Baseny
Baseny są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas we własnym ogrodzie.
Jeśli jego powierzchnia ma być większa niż 50m2, budowa wymaga uzyskania stosownego pozwolenia, które wydawane jest przez właściwe starostwo lub urząd miasta.
Przed jego wykonaniem warto sprawdzić stan gruntu oraz upewnić się, czy budowa basenu nie spowoduje nadmiernego zawilgocenia gleby na sąsiednich posesjach. Istotne jest również wybranie odpowiedniej technologii. Szkielet basenu można wykonać z:
- prefabrykowanego drewna;
- blachy lub aluminium, które są szybkie w montażu i dają wiele możliwości projektowych;
- żywicy poliestrowej, polipropylenu czy żywic zbrojonych włóknem szklanym, które umożliwiają szybki montaż i mają korzystną cenę;
- bloczków betonowych będących najpopularniejszym rozwiązaniem, które pozwala na budowę basenu o dowolnym kształcie.
Bez względu na wybór materiału, który posłuży do budowy basenu, jego dno zawsze powinno być wylane z betonu, a szkielet należy wyłożyć specjalną folią.
Jak wygląda budowa tradycyjnego basenu?
Budowa basenów tradycyjnych z monolityczną niecką żelbetonową składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest wytyczenie krawędzi oraz wykonanie odpowiedniego wykopu. Następnym krokiem jest zamontowanie specjalnego szalunku, przeprowadzenie zbrojenia dna i ścian oraz betonowanie, co pozwala uzyskać niezwykle trwałą i monolityczną konstrukcję niecki basenowej. Kolejny etap to instalacja elementów składających się na wyposażenie, czyli układu hydraulicznego i systemu filtracji, oświetlenia, folii basenowej lub płytek oraz obrzeża kamiennego i płyt plażowych.